Statistika knihovny 2018

Statistika knihovny 2018 1 Statistika nuda je ... ale čísla jsou zajímavá.

Rok 2018 v městské knihovně.

Na začátku každého nového roku se trochu bilancuje rok minulý. Uplynulý rok byl zcela výjimečný tím, že mnoho projektů se vztahovalo k datu s osmičkou na konci. Ve spolupráci s mnoha organizacemi a spolky jsme uskutečnili mnohé aktivity, které se Vám, milí návštěvníci, líbily. Ale čas plyne a už je před námi celý rok a i knihovna se bude těšit na vaši přízeň a návštěvnost. Předkládáme vám pár čísel ze statistiky knihovny. Stav knihovního fondu ke konci roku činilo 21 121 dokumentů (knihy, periodika, zvukové knihy). Z celkového počtu 719 čtenářů je zaregistrováno 262 dětí do 15 let, (registrováno je více uživatelů, jen se na nás minulý rok někteří zapomněli dojít podívat).  Celkový počet návštěvníků (fyzické
i virtuální návštěvy) byl 14 397 uživatelů služeb knihovny. Vypůjčili jsme 17 777 knih (beletrie a naučná literatura). A které tituly se dostaly do pomyslné top desítky? 1. Bábovky – Radka Třeštíková, 2. Lakomec – Moliére, 3. Dobře mi tak – Radka Třeštíková, 4. V náručí nepřítele – Mary Higgins Clarková, 5. Manželé odvedle – Shari Lapena, 6. Saturnin se vrací – Miroslav Macek, 7. Jediné pravé lásky – Taylor Jenkins Reid, 8. Devátá dívka – Tami Hoag, 10. Jako můry za světlem – Viktorie Veselá. A následují severské thrillery, české a slovenské autorky píšící pro ženy, ale i military literatura a knihy o zdravém životním stylu.

Mezi dětmi do 15 let naprosto vévodí všechny díly Deníku malého poseroutky (13. dílů) Jeffa Kinneye, komiksové příběhy (Čtyřlístek, Simpsonovi), knihy Davida Walliamse (Babička drsňačka, Ďábelská zubařka, Příšerná teta aj.), knihy pro malé čtenářky od českých autorek (Zuzana Pospíšilová, Ivana Peroutková) a ve velké oblibě jsou tituly o všech zvířatech
a domácích mazlíčcích a knihy s výtvarnými činnostmi.

Abychom byli zcela přesní, na jednoho registrovaného čtenáře připadá v průměru 25 knih za celý sledovaný rok 2018. A to je slušné číslo, co říkáte? Máme samozřejmě i rekordmany v množství půjčených (a přečtených) knih: 1. Ludmila Schönová 315, 2. Oldřiška Edlerová 257, 3. Marta Burgerová 204, 4. Věra Bestová 174, 5. Irena Larischová 173 knih.

A mezi dětmi se na první místo dostal Karel Buryan ze Zbyslavic 131, 2. Michal Popek 94
a 3. Ela Kohutková 80 knih. Všem gratulujeme. A co nám tedy statistika ukázala? Pánové, nebojte se chodit do knihovny!!! Je vás jen 195 zaregistrovaných, ženy vás opět převálcovaly v počtu 518, přijďte to změnit.

Vytvořeno: 16. 1. 2019
Poslední aktualizace: 4. 2. 2019 12:22